Gratulacje dla polskiej drużyny za zdobycie podium w zawodach “Hack-a-Sat”

2020-09-08

Polska drużyna "Poland Can Into Space” zajęła drugie miejsce w finałach zawodów “Hack-a-Sat” organizowanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Aby wziąć udział w finałach polski zespół musiał rozwiązać kilkadziesiąt zadań z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz technologii satelitarnych. W szranki stanęło w sumie ponad 1200 zespołów z całego świata. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podziękował zwycięskiemu zespołowi podczas spotkania online, które odbyło się 7 września.

Polska drużyna na podium

Celem zawodów było odzyskanie kontroli nad satelitą utraconym w wyniku symulowanego ataku hakerskiego. Polski zespół zajął w nich drugie miejsce. Zadaniem dodatkowym podczas finałów było opracowanie planu misji wykonania zdjęcia księżyca przez satelitę. Polski zespół w tym zadaniu przygotował najdokładniejszy plan, który jako jedyny został zrealizowany przez prawdziwego satelitę znajdującego się na orbicie okołoziemskie.

Przygotowując się do finałów, które odbyły się w dniach 7-9 sierpnia, każda z drużyn musiała najpierw zapoznać się ze wszystkimi podzespołami modelu finałowej satelity. Nie obyło się bez problemów – w ostatnich dniach przed finałami przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych przeszła tropikalna burza. Pozbawiła ona prądu kilkaset tysięcy domów, w tym dom członka zespołu, gdzie znajdował się testowy satelita. "Polski" satelita musiał być przez ten czas zasilany generatorem na olej napędowy.

Aby wziąć udział w finałach, polski zespół musiał się znaleźć wśród 8 najlepszych ekip z etapu kwalifikacji. Wymagało to rozwiązania kilkudziesięciu zadań z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz technologii satelitarnych. Pokonując ponad 1200 zespołów z całego świata, Polacy dostali się do finału również z drugiego miejsca.

Minister Murdzek: dziękuję za wysiłek i zaangażowanie

- Zawsze warto doceniać osiągnięcia osób, które robią pożytek ze swojej wiedzy dla podnoszenia jakości naszego życia. Dlatego koniecznie chciałem się z zespołem "Poland Can Into Space” spotkać – choćby wirtualnie, żeby za ten wysiłek i zaangażowanie podziękować – mówił podczas spotkania online minister Murdzek.  - Zachęcam do dalszych działań i życzę państwu rozwijania swojego potencjału – dodał minister.

Polscy eksperci cyberbezpieczeństwa w czołówce rankingów

- Jesteśmy dumni z faktu, że w zespół CERT Polska, działający w NASK, od wielu lat jest kuźnią talentów i miejscem rozwoju pasji w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, co owocuje wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej – powiedział podczas spotkania Kamil Sitarski, dyrektor NASK. - Polskie zespoły ekspertów cyberbezpieczeństwa już od lat osiągają światowe sukcesy w zawodach „Capture The Flag”, które są zawodami prestiżowymi i popularnymi w świecie. Polacy plasują się w czołówkach rankingów, w konkurencji z całym światem. To dowód na to, że w tej dziedzinie stanowimy światową czołówkę – powiedział Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

"Poland Can Into Space" składał się z członków p4 i Dragon Sector – dwóch najlepszych polskich zespołów zawodów z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego ("Capture The Flag"), oraz ekspertów z doświadczeniem w projektowaniu polskich, studenckich misji satelitarnych.

Dużą część zespołu stanowili obecni lub byli specjaliści zespołu CERT Polska, działającego w strukturach NASK. Za osiągnięte wyniki w konkursie Hack-A-Sat, polski zespół otrzymał nagrodę w wysokości 45 tysięcy dolarów.