Ministerstwo Edukacji Narodowej realizuje projekt „Porozumienia branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, współfinansowany ze środków europejskich. Projekt ten ma na celu dopasowanie systemu kształcenia zawodowego do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy oraz rozwój umiejętności w miejscu pracy, w szczególności w kontekście transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki.
Jednym z elementów projektu są spotkania branżowe, które rozpoczęły się w listopadzie 2024 roku, będą trwać do I kwartału 2027 roku i będą kluczowym elementem reformy programowej kształcenia zawodowego.
27 marca 2025 r odbyło się kolejne z cyklu spotkań branżowych organizowanych przez MEN i dotyczyło potrzeb kadrowych w sektorach zarządzania obiektami (facility management) oraz ochrony osób i mienia. Wydarzenie miało na celu zidentyfikowanie wyzwań stojących przed tymi branżami oraz wskazanie sposobów dostosowania systemu kształcenia zawodowego do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Branża zarządzania obiektami obejmuje usługi związane z funkcjonowaniem budynków i infrastruktury. Zajmuje się ona zarówno zarządzaniem technicznym, jak i administracyjnym obiektów, w tym konserwacją, zarządzaniem energią oraz zapewnieniem komfortu użytkowników. Branża jest kluczowa dla biur, szpitali, fabryk i centrów handlowych jednak napotyka trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników.
Uczestnicy spotkania zaproponowali wprowadzenie nowych zawodów do systemu kształcenia zawodowego związanych z utrzymaniem nieruchomości oraz z utrzymaniem czystości.
Branża ochrony osób i mienia odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu obiektami, zwłaszcza w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, takich jak lotniska czy jednostki wojskowe.
Uczestnicy spotkania wskazali na konieczność dostosowania programów edukacyjnych do rosnących wymagań, związanych z bezpieczeństwem i ochroną, a także wyzwań technologicznych, z jakimi boryka się branża.
Wśród propozycji znalazły się zmiany w dotychczasowym zawodzie technik ochrony fizycznej osób i mienia oraz wprowadzenie nowego zawodu związanego z systemami zabezpieczeń.
Spotkanie zakończyło się deklaracją gotowości do współpracy pomiędzy resortem edukacji, przedstawicielami oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez MEN w celu dostosowania systemu kształcenia zawodowego do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Dalszym etapem współpracy będą prace przy aktualizacji dotychczasowych i opracowaniu nowych podstaw programowych dla zawodów.