Konferencja „ZeRKnij w przyszłość! O kwalifikacjach i umiejętnościach w kontekście edukacji, pracy i cyfryzacji” zorganizowana w dniu 19 marca 2025 r przez Instytut Badań Edukacyjnych - Państwowy Instytut Badawczy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sala w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które było partnerem wydarzenia, pomieściła 140 uczestników, a dzięki transmisji online konferencję obejrzało jeszcze ponad 1000 osób.
To pierwsza tak duża konferencja o kwalifikacjach i umiejętnościach Polaków łącząca różne perspektywy - edukacji, pracy i cyfryzacji.
Konferencję otworzyli przedstawiciele kluczowych instytucji: Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Tomasz Kulasa, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji Narodowej, oraz dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego.
Do rozmowy zaproszono osoby i instytucje zajmujące się edukacją, rynkiem pracy, doradztwem edukacyjnym i zawodowym oraz najnowszymi technologiami.
Wydarzenie było okazją do dyskusji dla przedstawicieli różnych instytucji, takich jak: Centralna Komisja Egzaminacyjna, IBE PIB, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy, i Polityki Społecznej, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Najważniejsze wnioski
- Priorytetem wszystkich instytucji, które projektują i udostępniają różne narzędzia cyfrowe wspierające planowanie uczenia się powinna być wygoda użytkowników – prosty dostęp do użytecznych informacji ułatwiających podejmowanie decyzji edukacyjnych i zawodowych. Ważne, żeby w centrum uwagi mieć potrzeby osób w różnym wieku: uczniów, studentów, osób, które poszukują dla siebie miejsca na rynku pracy, w nowym zawodzie, na nowym stanowisku pracy. Dlatego tak ważna jest integracja danych, standaryzacja ich formatu, a także – jak zwrócił uwagę Zbigniew Brzeziński z Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej – odpowiednia oprawa wizualna informacji.
- Stale zyskuje na znaczeniu praca osób, które realizują zadania z zakresu doradztwa zawodowego. Im bardziej zintegrowane są ze sobą różne dane, tym pewniej nauczyciele, rodzice i doradcy mogą towarzyszyć swoim podopiecznym w dokonywaniu świadomych wyborów edukacyjnych i zawodowych (świadomych, ale niekoniecznie na całe życie). Ważne także, żeby tworzone narzędzia cyfrowe pozwalały obsłużyć wszystkie etapy współpracy doradcy z klientem: od diagnozy predyspozycji, przez bilans kompetencji i uporządkowanie zgromadzonych osiągnięć, po wskazanie możliwych ścieżek dalszego uczenia się, rozwoju zawodowego i najlepiej dopasowanych kwalifikacji.
- Inicjatywy wspierające uczenie się przez całe życie są dziś w Polsce rozproszone. Warto wzmocnić koordynację działań różnych instytucji, które za nimi stoją. Tylko w ten sposób poszczególne rozwiązania przyniosą efekt odpowiadający potrzebom osób, dla których powstają. To jedyna droga, żeby zwiększyć zaangażowanie dorosłych Polaków w uczenie się i rozwój kompetencji i zobaczyć to w statystykach.

Materiały pokonferencyjne: prezentacje (pdf), zapis transmisji na żywo (YouTube), dodatkowe informacje i zdjęcia
Konferencja zorganizowana była przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu “Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie (ZRK3)”, FERS.01.08-IP.05-0003/23.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie