W dniach 17.06.2026 r. – 19.06.2026 r. w murach CKZiU nr 2 „Elektronik” w Zielonej Górze zrobiło się prawdziwie kosmicznie. W nowo powstałej, nowoczesnej pracowni diagnostyki i programowania elementów IoT naszego Branżowego Centrum Umiejętności nr 1 (Informatyka i programowanie) odbyły się wyjątkowe zajęcia praktyczne.
W warsztatach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla misji IGNIS pod hasłem „Zostań kosmicznym inżynierem” wzięły udział pierwsze trzy grupy uczniów – łącznie aż 45 osób! 📐⚡
Młodzi pasjonaci technologii pracowali w oparciu o specjalistyczny szkolny zestaw edukacyjny. Jego głównym celem jest praktyczna nauka podstaw elektroniki, precyzyjnego lutowania obwodów oraz opanowanie zasad łączności i alfabetu Morse’a. Zadanie wymagało od uczestników dużego skupienia: przy wykorzystaniu obudów dedykowanych i wydrukowanych wcześniej na szkolnych drukarkach 3D, uczniowie pod okiem nauczycieli montowali oraz uruchamiali gotowe urządzenia. Co ważne, młodzież uczyła się także diagnostyki – w przypadku błędów montażowych, uczniowie nierzadko musieli samodzielnie lokalizować usterki i naprawiać gotowe układy. Efektem końcowym pracy każdego uczestnika był sprawnie działający klucz telegraficzny połączony z akustycznym sygnalizatorem LED. 🛠️💡
Zajęcia okazały się niezwykle atrakcyjne, angażujące i pokazały zupełnie inne, praktyczne oblicze edukacji zawodowej. Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym projekcie – warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i będą kontynuowane dla kolejnych chętnych uczniów! 📅👇
#BCUZielonaGora #ElektronikZG #MisjaIGNIS #ZostanKosmicznymInzynierem #IoT #Elektronika #Lutowanie #Druk3D #EdukacjaZawodowa #ZielonaGora