Transformacja cyfrowa w branży pomocy społecznej- opis wybranych kompetencji

Kształcenie zawodowe
2024-12-02

Opis inicjatywy

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie pomocy społecznej w ramach obszaru 3- działalność innowacyjno-rozwojowa prowadzi działania związane z transferem wiedzy i nowych technologii do branży pomocy społecznej, a także upowszechnia nowatorskie rozwiązania w kształceniu zawodowym w branży pomocy społecznej.

W ramach tych działań przedstawiamy kolejne kompetencje związane z transformacją cyfrową w branży pomocy społecznej.


FOKA PARO

 

OPIS KOMPETENCJI:

Foka PARO to robot służący do terapii m.in. osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością fizyczną, z autyzmem, po urazach, z zaburzeniami psychicznymi, seniorów sprawnych poznaw-
czo, ale i tych z demencją, pacjentów onkologicznych czy osób żyjących lub pracujących w nadmiernym stresie. Foka PARO nie jest to zwykła maskotka, ale robot ze sztuczną inteligencją, jedyny na polskim rynku produkt sztucznej animaloterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. „To również pierwszy robot społeczny, który ma badania kliniczne i po którego stosowaniu na pewno obniży się ciśnienie, będzie się zrelaksowanym i zwiększy się swą rezerwę poznawczą”. Robot służy do terapii m.in. osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnością fizyczną, z autyzmem, po urazach, z zaburzeniami psychicznymi, seniorów sprawnych poznawczo, ale i tych z demencją, pacjentów onkologicznych czy osób żyjących lub pracujących w nadmiernym stresie. Paro ma pełnić rolę zwierzęcia domowego w miejscach, gdzie ich przebywanie jest niemożliwe lub nawet zabronione np. w szpitalach czy domach starców. W Branżowym Centrum Umiejętności stawiamy na innowacje. Dlatego decydujemy się na wprowadzenie takich rozwiązań jak Sztuczna Inteligencja. Kompetencja AI ma przyszłość i będzie kiedyś potrzebna na rynku pracy w dziedzinie pomocy społecznej. Przyszli pracownicy socjalni już dzisiaj mogą zapoznać się z propozycjami jej wykorzystania i właściwego posługiwania się Sztuczną Inteligencją. Poszerzanie tej kompetencji skierowane jest zarówno do uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców a także pracodawców i pracowników, którzy chcą skuteczniej nieść pomoc najbardziej potrzebującym.

 

WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI:

W BCU w dziedzinie pomocy społecznej wyrabiamy umiejętność posługiwania się komputerem i sprzętem mobilnym. Nie ograniczamy się jedynie do rozwiązań już funkcjonujących w życiu społecznym. Idziemy dalej. Otwieramy się na innowacyjność, która może skutecznie pomagać i nieść pomoc podopiecznym wielu ośrodków pomocy. Korzyści płynące z nabywania tej kompetencji są dla wszystkich. Wiedzy i umiejętności nikt nie odbierze nikomu. Jeśli dzisiaj jako uczeń, student nauczysz się wykorzystywać sztuczną inteligencję, kiedyś będziesz wysoce cenionym pracownikiem. Jeśli jako pracodawca chcesz podnieść swoje usługi i stać się konkurencyjny na rynku pracy musisz iść z duchem czasu i otwierać się na to co przynosi postęp technologiczny. Zwłaszcza w tych dziedzinach, które służą innym – seniorom, osobom z niepełnosprawnością, chorym i cierpiącym. Korzystając z naszej oferty w dziedzinie kompetencji Sztucznej Inteligencji nauczysz się w jaki sposób wykorzystywać technologię w pomocy społecznej. Poznasz możliwości jakie ona z sobą niesie. Przełamiesz barierę strachu i obawy. Posiądziesz umiejętność wykorzystywania jej w pracy jako terapeuta, pracownik socjalny. Podniesiesz swoje kwalifikacje i kompetencje, co dzisiaj jest szczególnie ważne i cenione.

 

KORZYŚCI:


Pracownik zdobędzie wiedzę i umiejętności w sprawnym poruszaniu się w świecie Sztucznej Inteligencji. Nauczy się wykorzystywać ją w pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, chorymi. W dzisiejszych czasach jest już koniecznością nauka posługiwania się AI. Coraz częściej się o niej mówi. Staje się zatem nieodzownym elementem naszej codzienności. Umiejętne posługiwanie się Sztuczną Inteligencją stawia przed nami wiele wyzwań i potrzebę kształcenia, aby wiedzieć jak ją wykorzystywać z pożytkiem dla otoczenia i człowieka. W Branżowym Centrum Umiejętności pomagamy zdobyć taką wiedzę. Pracodawca zatrudniający pracowników posiadających kompetencję AI – Foka PARO na pewno zdobędzie wykwalifikowaną kadrę. Stanie się konkurencyjny na rynku świadczenia pomocy społecznej.

 

OBSZAR ZASTOSOWANIA KOMPETENCJI:


• Nauczyciele i wykładowcy;
• Uczniowie i studenci;
• Pracodawcy i instytucje;
• Pracownicy pomocy społecznej.

 

NIEZBĘDNE POMOCE:


• Foka PARO;
• Projektor multimedialny;
• Tablica interaktywna;
• Dostęp do Internetu + jedna z przeglądarek internetowych (Google lub Microsoft).

 


Zapraszamy do odwiedzenia strony BCU i poznania szerszego oblicza transformacji cyfrowej w branży pomocy społecznej.

https://bcu.medykprzemysl.pl/strona/85-transformacja-cyfrowa

oraz  Facebooka: https://www.facebook.com/profile.php?id=61557125769805

 

Lokalizacja

Powiązane inicjatywy
BRANŻOWE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI W DZIEDZINIE POMOCY SPOŁECZNEJ W PRZEMYŚLU logo
BRANŻOWE CENTRUM UMIEJĘTNOŚCI W DZIEDZINIE POMOCY SPOŁECZNEJ W PRZEMYŚLU
Adres placówki

ul. Waleriana Łukasińskiego 20 / , 37-700 Przemyśl