W kwietniu odbyły się kolejne spotkania branżowe zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej:
Spotkania są częścią projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Na spotkaniu omówiono kluczowe wyzwania kadrowe, z jakimi boryka się branża transportu drogowego. Zgromadzeni eksperci wskazali na duże zapotrzebowanie na stanowiska kierowców-mechaników oraz mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych oraz osób odpowiedzialnych za serwis i naprawę pojazdów.
Jednym z głównych punktów spotkania było omówienie konieczności przeglądu i dostosowania podstaw programowych w systemie kształcenia zawodowego. Zgłoszono postulaty dotyczące rozszerzenia zakresu kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik poprzez wprowadzenie przygotowania do uzyskania prawa jazdy kategorii C+E oraz uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
Dodatkowo zgłoszono wniosek o wprowadzenie nowego zawodu – technik transportu autobusowego.
Spotkanie zakończyło się deklaracją kontynuacji współpracy pomiędzy przedstawicielami branży transportu drogowego a Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Infrastruktury.
Więcej o spotkaniu i materiał filmowy
Spotkanie branżowe z sektorem bezzałogowych statków powietrznych zgromadziło liczne grono ekspertów, w tym przedstawicieli organizacji branżowych, firm produkujących drony, instytucji szkoleniowych, środowisk naukowych, jednostek edukacyjnych, służb mundurowych oraz urzędów, w tym Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Celem spotkania było określenie zapotrzebowania rynku pracy na nowe kwalifikacje związane z obsługą i wykorzystywaniem BSP oraz dostosowanie systemu edukacji do dynamicznych zmian zachodzących w tym sektorze.
Podczas dyskusji poruszono potrzebę wprowadzenia nowych zawodów do klasyfikacji szkolnictwa branżowego, takich jak:
Zaproponowano również wprowadzenie treści specjalistycznych w zakresie BSP do już istniejących zawodów branżowych, takich jak technik geodeta, technik rolnik, technik leśnik czy technik fotografii i multimediów, które mogłyby być realizowane na etapie 5 klasy technikum, co pozwoliłoby młodym ludziom zdobywać kompetencje z zakresu BSP już w trakcie kształcenia.
Podczas spotkania przedstawiono także przykłady z praktyki Komendy Głównej Policji, Lasów Państwowych i Straży Granicznej, które podkreśliły rosnące znaczenie BSP w takich zadaniach, jak poszukiwanie osób, dokumentowanie miejsc zdarzeń, monitoring granic czy działania na rzecz ochrony środowiska.
Uczestnicy spotkania wyrazili gotowość do współpracy z resortem edukacji w zakresie przygotowania stosownych zmian programowych
Więcej o spotkaniu i materiał filmowy
Spotkania stanowiły istotny krok w kierunku poprawy jakości kształcenia zawodowego w Polsce, uwzględniając dynamiczne zmiany oraz wyzwania stojące przed branżami na rynku.