We wtorek, 11 lutego 2025 r. w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej odbyło się oficjalne otwarcie Informatycznego Branżowego Centrum Umiejętności (IBCU). Wydarzenie to stanowi kamień milowy w rozwoju kształcenia w zakresie IT, ponieważ IBCU to jedno z dwóch tego rodzaju centrum w Polsce, które umożliwi przyszłym specjalistom branży IT zdobycie nowoczesnych kompetencji na najwyższym poziomie.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która finansuje przedsięwzięcie oraz sądeckiego Stowarzyszenia Humaneo partnera branżowego projektu, a także władze powiatowe oraz liczni goście związani z branżą edukacyjną i technologiczną. Poza symbolicznym otwarciem, goście mieli okazję zwiedzić nowoczesne pracownie, które zostały stworzone z myślą o przygotowaniu młodzieży i dorosłych do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze IT.
W ramach realizacji innowacyjnego projektu, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych przeszedł kompleksową modernizację swoich pomieszczeń, dostosowując je do najwyższych standardów edukacyjnych oraz potrzeb współczesnego rynku IT. Projekt obejmował zarówno unowocześnienie przestrzeni, jak i zaawansowane wyposażenie, które umożliwi uczniom, studentom i osobom dorosłym zdobywanie praktycznych umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii.
W ramach modernizacji powstało nowoczesne audytorium wyposażone w najnowsze technologie audiowizualne, które pomieści 97 osób, cztery nowoczesne sale komputerowe z multimedialnym sprzętem dydaktycznym, zapewniającym interaktywną naukę i dostęp do najnowszych technologii. Uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności w specjalistycznych pracowniach, takich jak: pracownia spawania światłowodów, mikrokontrolerów przemysłowych i internetu rzeczy, pracownia wirtualizacji systemów operacyjnych i gier komputerowych, pracownia programowania oraz pracownia grafiki komputerowej.
Nowa przestrzeń w ZSTI została zaplanowana z myślą o wygodzie wszystkich uczniów, w tym osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajduje się winda, biura, szatnia oraz dwa węzły sanitarne przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, co zapewnia pełną dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością.
IBCU kieruje swoją ofertę szkoleń branżowych zarówno do uczniów, jak i dorosłych oraz nauczycieli związanych z nauczaniem zawodu technik informatyk i programista. Będą się tu też odbywać specjalistyczne kursy przygotowujące do uzyskania kwalifikacji sektorowej, które kończą się egzaminem oraz przyznaniem Certyfikatu Kwalifikacji Rynkowej w następujących branżach: projektowanie i tworzenie gier komputerowych, testowanie automatyczne i manualne systemów informatycznych, programowanie aplikacji internetowych (FULL-STACK DEVELOPER), projektowanie i programowanie aplikacji mobilnych (MOBILE DEVELOPER) oraz projektowanie architektury oprogramowania (SOFTWARE ARCHITECT). W sumie w ramach projektu ma być przeszkolone 700 osób.