KOMPENDIUM INSPIRUJĄCYCH PRAKTYK 2024

2024-10-02

Opublikowana została kolejna edycja Kompendium inspirujących praktyk w kształceniu i szkoleniu zawodowym

 

Kompendium 2024 to drugie wydanie tej publikacji, które stanowi kontynuację Kompendium 2023 i ukazuje ciekawe inicjatywy oraz rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym w krajach europejskich z uwzględnieniem transformacji ekologicznej. Poza rozwinięciem niektórych tematów z poprzedniego wydania, Kompendium 2024 identyfikuje nowe obszary inspirujących praktyk przedstawione przez członków Grupy Roboczej do spraw kształcenia zawodowego i zielonej transformacji.

 

Warto zauważyć, że wiele inspirujących praktyk opisuje działania zgodne z zasadami doskonałości zawodowej. Oznacza to przyjęcie podejścia do kształcenia zawodowego skoncentrowanego na uczniu, współpracy z szeroką grupą interesariuszy, integrowaniu badań, innowacji i działań biznesowych, jednocześnie zwiększającego atrakcyjność kształcenia zawodowego.

 

Kompendium 2024 zawiera 63 przykłady działań z 22 państw europejskich. Działania te pogrupowane zostały w cztery obszary tematyczne:

  • Uczenie się, nauczanie i szkolenie 
  • Ekologizacja kształcenia zawodowego dla świata pracy 
  • Promowanie synergii
  • Łączenie sił na rzecz doskonałości w zakresie kształcenia zawodowego

 

Przykład polski

W Kompendium 2024, w ramach obszaru pn. Łączenie sił na rzecz doskonałości w zakresie kształcenia zawodowego,  znalazł się też polski przykład projektu pn. Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego. Projekt ma na celu zwiększanie udziału przedstawicieli branż w rozwoju kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy. W ramach projektu m.in. planowany jest przegląd oraz aktualizacja podstaw programowych w branżach, z uwzględnieniem zapotrzebowania na „zielone” umiejętności wiążące się z transformacją ekologiczną w gospodarce.

 

Kompendium 2024 dostępne jest w języku angielskim, na stronie internetowej Urzędu Publikacji UE: Publications Office of the EU

Jednocześnie przypominamy, że na stronie internetowej Urzędu Publikacji UE nadal dostępna jest też pierwsza edycja Kompendium 2023.

Zachęcamy do pobierania i do lektury!