Program: Impuls. Szkolny Warsztat Zmian

Kształcenie zawodowe Doradztwo zawodowe
2024-12-12

Opis inicjatywy

Celem programu Impuls. Szkolny Warsztat Zmian jest rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli i nauczycielek oraz budowanie społeczności opartej na wymianie doświadczeń i wzajemnym wsparciu, a także kształtowanie u uczniów i uczennic postaw obywatelskich, wzmacnianie poczucia sprawczości oraz rozwijanie kompetencji społecznych. Do programu zapraszamy nauczycieli i nauczycielki szkół technicznych i branżowych z całej Polski, którzy pracują z uczniami i uczennicami z Ukrainy.

 

O programie

 

Uczniowie i uczennice, wraz z nauczycielami zrealizują projekty społecznektóre będą odpowiadały na potrzeby ich lokalnych społeczności. Zespoły projektowe otrzymają bezpośrednie wsparcie w kluczowych obszarach istotnych dla sukcesu ich inicjatyw.

W ciągu dwóch lat szkolnych (2024/25 i 2025/26) 40 nauczycieli i nauczycielek z 20 szkół branżowych i technicznych weźmie udział w kompleksowych szkoleniach obejmujących takie zagadnienia jak: przywództwo adaptacyjne, wspieranie partycypacji uczniowskiej, wzmacnianie ich sprawczości, rozwijanie kompetencji międzykulturowych oraz wykorzystywanie metodologii design thinking i metody agile do zarządzania projektami. 

Po zakończeniu dwuletniego doświadczenia pracy z projektami społecznymi, nauczyciele i nauczycielki będą mogli skorzystać z wyjątkowej okazji uczestnictwa w dodatkowym, trzecim roku działań sieciujących.

Wspólnie stworzymy przestrzeń na wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie oraz pogłębienie umiejętności wprowadzania nauczania projektowego do codziennej praktyki edukacyjnej. Zdobyte kompetencje zostaną jeszcze bardziej zintegrowane z codzienną pracą dydaktyczną, przynosząc długofalowe korzyści uczniom, uczennicom i całej społeczności szkolnej.

 

Co oferuje program Impuls?

  • szkolenia metodyczne dla nauczycieli i nauczycielek w obszarze design thinking, przywództwa adaptacyjnego, wspierania sprawczości uczniów i uczennic, pracy z wielokulturową grupą,
  • wsparcie merytoryczne w realizacji autorskich projektów społecznych z uczniami i uczennicami z Polski i z Ukrainy,
  • materiały edukacyjne i metodyczne m.in. na temat edukacji międzykulturowej i integracji,
  • szkolenia online dla uczniów i uczennic wzmacniające kompetencje takie jak: fundraising, budowanie partnerstwa lokalnego, wystąpienia publiczne, współpraca z mediami, design thinking, praca z błędem,
  • spotkania i narzędzia sieciujące, lokalne wizyty studyjne dla chętnych nauczycieli i nauczycielek.

Program wspiera nauczycieli i nauczycielki:

  • w przygotowaniu autorskich projektów społecznych i ich realizacji,
  • w budowaniu relacji z uczniami i uczennicami,
  • w rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych w zakresie: liderstwa i pracy zespołowej,
  • we wzmacnianiu w uczniach i uczennicach poczucia własnej wartości, sprawczości i wrażliwości społecznej.

 

Więcej o programie tutaj.

 

Lokalizacja

Powiązane inicjatywy
Magdalena Mrozkowiak